מבחן AQ לאבחון אוטיזם

מבחן AQ הינו כלי אבחוני חדיש יחסית (משנת 2001) אשר פותח על ידי צוות מומחים וחוקרים מאוניברסיטת קיימבריג' באנגליה, ובראשם פרופסור סיימון בארון – כהן. המבחן מיועד לאנשים בגירים בעלי אינטליגנציה תקינה ומטרתו לבדוק האם לנבחן יש מאפיינים על רצף האוטיזם.

מה כולל מבחן AQ?

מבחן AQ כולל כ- 50 שאלות רב ברירתיות (שאלות אמריקאיות). לגבי כל שאלה ישנן 4 תשובות אפשריות: מסכימ/ה בהחלט, מסכימ/ה חלקית, לא מסכימ/ה חלקית, לא מסכימ/ה בהחלט. השאלות מתייחסות להתנהגויות, מחשבות ורגשות של האדם בינו לבין עצמו וכאשר הוא נמצא בחברה. השאלות מכוונות לבדוק האם לנבדק ישנן התנהגויות, מחשבות או רגשות המאפיינות אנשים על הקשת האוטיסטית.

דוגמאות לשאלות מן המבחן:

  • אני מעדיף/ה לעשות דברים בחברת אחרים מאשר לבד.
  • אני מעדיף/ה לעשות את אותם דברים שוב ושוב.
  • לעתים קרובות אני מתמקד/ת כל כולי בנושא אחד עד שאיני רואה או שומע/ת שום דבר אחר.

על השאלון ניתן לענות באופן עצמאי באינטרנט און ליין, ולקבל ציון בו במקום.

בניסוי שערכו בוני המבחן, היה הציון הממוצע של נבחנים נורמאליים 16.4 בעוד הציון הממוצע של אנשים על הרצף האוטיסטי 32. המבחן מהווה כלי לאבחון עצמי אך אינו מהווה כלי אבחון רשמי. עם זאת הוא יכול לתת לנבדק תמונה מסוימת על מצבו, ובמידה והציון במבחן גבוה, לעודד את הנבחן לפנות לאבחון מקצועי ואולי אף לטיפול.

מדוע יש צורך במבחן מסוג זה בגיל מבוגר?

המבחן בודק האם הנבחן, שהינו אדם מבוגר, נמצא על הספקטרום האוטיסטי או לא. הספקטרום האוטיסטי כולל הפרעות תקשורת בדרגות שונות ביניהן PDD ותסמונת אספרגר. בדרך כלל הפרעות אלה מאובחנות בגיל הילדות. PDD מאובחן בסביבות גיל שנתיים – שלוש, ותסמונת אספרגר מאובחנת בסביבות גילאי 6-7 .

אולם מסתבר כי אנשים אשר נמצאים בקצה הנמוך של הסקאלה (בעלי אוטיזם קל או תסמונת אספרגר עם סימפטומים קלים) לא תמיד מאובחנים בגיל צעיר, או שמאובחנים בטעות כבעלי הפרעות אחרות (למשל הפרעות נפשיות). האבחון הרגיל מתקשה במיוחד לאתר אנשים בעלי אינטליגנציה תקינה או גבוהה מן הממוצע.

פעמים רבות אנשים אלה סובלים מקשיים חברתיים שונים במשך שנים רבות. אנשים אלה מוצאים עצמם לרוב מבודדים מבחינה חברתית, מתקשים לבנות קשר זוגי או להתמיד במקום עבודה. קשיים אלה גורמים לרגשי אשמה ולדימוי עצמי נמוך.

לעיתים אבחנה יכולה לגרום להקלה ולהפחית מרגשי האשמה, וכן לכוון את האדם לקבלת טיפול. כמו כן, במידה והנבחן יחליט לפנות לאבחון מקצועי, הוא עשוי להיות זכאי לזכויות והטבות שונות שיקלו על התמודדותו בחיי היום יום.

יתרונותיו של מבחן AQ

  • המבחן הוא מבחן עצמי. ניתן לעשות אותו בדיסקרטיות, מבלי שאף אחד יידע. עם קבלת התוצאות, הנבחן עצמו מחליט אם ירצה לעשות משהו עם התוצאה (כמו אבחון מקצועי) או לא.
  • המבחן מתאים למבוגרים, זהו חידוש שלא היה קיים עד לבנייתו של מבחן זה. עד שמבחן זה נבנה, היו קיימים רק כלי אבחון שהתאימו לילדים בגילאים צעירים מאד. (לאחרונה נבנתה גם גרסה של המבחן שמתאימה למתבגרים).

חסרונותיו של המבחן

  • נמצא כי גם אנשים נורמאליים לחלוטין שאינם נמצאים על הספקטרום האוטיסטי, קיבלו ציון של 32 במבחן, ציון שמצביע על כך שהאדם עלול להימצא על רצף האוטיזם.
  • המבחן אינו מקובל ככלי אבחון רשמי לאוטיזם. כאשר עולה חשד, בגיל מבוגר, כי האדם מגלה סימפטומים של אוטיזם, על מנת להיות מאובחן עליו לפנות לרופא או איש מקצוע המומחה באבחון אוטיזם אצל מבוגרים.
אוטיזם אונליין