טיפול בגרייה מגנטית לאוטיזם

האם הכרת את הטיפול בגרייה מגנטית לילדים, מתבגרים ומבוגרים על הספקטרום האוטיסטי? הטיפול בגרייה מגנטית מתבסס בעיקרו על מעבר של גלים מגנטיים הנוצרים באמצעות מכשיר מיוחד ישירות אל תוך המוח של המטופל.

הגל המגנטי חודר אל המוח דרך הקרקפת מבלי לגרום לכאבים משמעותיים ובשונה מגלי חשמל. הטיפול בגרייה מגנטית מתאים גם לילדים ואינו דורש הרדמה או שהות בבית חולים כפי שהטיפול בחשמל-ECT דורש.

בתוך המוח, הגלים מגנטיים מפעילים תאי מוח באזור אליו המכשיר מכוון והוכח כי הטיפול עשוי להיות יעיל עבור אוטיסטים.

טיפולים שכיחים לאוטיזם

חשוב לדעת כי אין טיפול יעיל אחד שיכול לתת מענה הולם לכל אוכלוסיית האוטיסטים. אמנם קיימות שיטות טיפול רבות, אך לכל אחת מהן חסרונות ויתרונות וחשוב להתאים את הטיפול/ים למצב של הילד.ה המאובחנ/ת.

להלן כמה סוגי טיפול נפוצים לאוטיזם:

הטיפול התרופתי – בדרך כלל הטיפול התרופתי מבוסס על תרופות המיועדות להחליש את התסמינים ההתנהגותיים השונים בדגש על התפרצויות הזעם, חוסר השקט, ההתנהגות הנוקשה, הדפוסים החזרתיים, הרגזנות הרבה ועוד. למרבה הצער, הטיפולים התרופתיים המקובלים לא מצליחים לפתור את הבעיות הסוציאליות המהוות את מנת חלקם של הסובלים מאוטיזם ואם לא די בכך, הרי שהטיפולים התרופתיים הקיימים כרוכים במגוון רחב ביותר של תופעות לוואי שליליות שאינן רצויות.

טיפולים פסיכולוגיים – בנוסף לטיפולים התרופתיים חשוב להזכיר על קצה המזלג את הגישות הפסיכולוגיות והחינוכיות השונות כשבין היתר מדובר על ניתוח התנהגותי יישומי (ABA), שיטות שונות לעיצוב התנהגות, טיפול בשיטת DIR שמושתת על גישה התפתחותית קלאסית ועוד. המשותף לטיפולים בקבוצה הזו, הוא שהם מצריכים מעורבות רבה מאוד מצד ההורים ושמדובר בטיפולים מאוד אינטנסיביים שדורשים השקעה של עשרות שעות מדי שבוע.

רפואה משלימה – הקבוצה השלישית של הטיפולים שיש להזכיר בהקשר זה היא הקבוצה הכוללת טיפולים אלטרנטיביים או טיפולים המגיעים מתחום הרפואה המשלימה. הכוונה היא לטיפולים הקשורים לתזונת הלוקים באוטיזם, טיפולים המבוססים על פעילות גופנית, טיפולים דוגמת דיקור סיני, שיאצו או טווינה, טיפולים רגשיים דוגמת טיפול באמצעות בעלי חיים, סוגים שונים של תרפיות דוגמת תרפיה באמצעות מוזיקה, תרפיה בתנועה או תרפיה באמנות ועוד.

נוירומודולציה – משפחת הנוירומודולציה היא משפחת טיפולים הכוללת בין היתר טיפולים כגון נוירופידבק. הטיפול באמצעות נוירופידבק מאפשר להשיג שיפור במגוון תסמינים רחב בתחומים רבים כמו למשל תקשורת מילולית ובלתי מילולית, מיומנות חברתית, התנהגות חזרתית, אימפולסיביות ועוד. נוירופידבק אמנם נמצא יעיל לטיפול בילדים הסובלים מאוטיזם, אך במבוגרים ניתן לטפל גם באמצעות טיפול נוסף ממשפחה זו וכפי שכבר הסגירה אותנו הכותרת, הכוונה היא לטיפול באמצעות גרייה מגנטית מוחית (TMS).

קראו עוד על: טיפולים נפוצים לילדים אוטיסטים

מה זה גרייה מגנטית מוחית על קצה המזלג?

הטיפול בגרייה מגנטית מוחית מיועד לטיפול והסדרה של הפעילות החשמלית של קליפת המוח באזורים ספציפיים אליהם ממקדים את הגלים המגנטיים בעת הטיפול.

את הגירוי מבצעים באמצעות קסדה מיוחדת אותה מרכיב המטופל על ראשו. הקסדה יוצרת שדות מגנטיים המסוגלים לדכא או לעורר את הפעילות החשמלית בקליפת המוח.

מספר רב של מחקרים מבוססים הוכיחו כי הטיפול נמצא כבעל יעילות רבה בהסדרת הפעילות המוחית של הסובלים מהפרעה פוסט טראומטית, דיכאון, כאבים כרוניים ואף אלצהיימר.

בשנים האחרונות הולכות ומצטברות עדויות מחקריות בנוגע לכך שהשיטה יעילה גם לטיפול במתבגרים ומבוגרים שאובחנו עם אוטיזם.

הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי ידוע שההפרעה קשורה לפעילות נוירולוגית לקויה באזורי מוח מסוימים, שניתן לאזן באמצעות גרייה מגנטית.

כך לדוגמה, מספר מחקרים הוכיחו כי גרייה מגנטית הביאה להפחתת החרדה שהתעוררה במבוגרים אוטיסטים בסיטואציות חברתיות ולשיפור של התפקוד החברתי באופן כללי.

במספר ניסויים שנערכו בילדים ובמתבגרים שסובלים מאוטיזם, נמצא כי הטיפול הוביל להפחתה בהתנהגות החזרתית, לירידה בהיפראקטיביות ולהרגעה כללית.

בנוסף לכך, נמצא שבעזרת גרייה מגנטית מוחית ניתן לשפר את היכולות הניהוליות של הלוקים באוטיזם, לשפר את יכולת תיקון הטעויות שלהם וכל זאת ללא תופעות לוואי שליליות.

לאור כל זאת הטיפול בגרייה מגנטית מוחית אושר על ידי משרד הבריאות הישראלי עבור אוטיסטים.

נציין עוד כי לטיפול זה השפעה חיובית מהירה וניתן להבחין בשיפור במצב כבר בתוך שבועות ספורים מתחילת הטיפול. חשוב להדגיש כי הטיפול בגרייה מגנטית נחשב לטיפול בטוח מאד מאד מבחינת המטופל, כמובן שאין המדובר בטיפול פולשני והוא חף מתופעות לוואי משמעותיות.

קריאה נוספת: קנאביס רפואי לטיפול באוטיסטים

אוטיזם אונליין