היפרלקסיה

היפרלקסיההיפרלקסיה הינה תופעה של קריאה בסיסית בגיל מאד צעיר. תופעה זו נפוצה אצל ילדים בעלי תסמונת אספרגר או אוטיזם. הורים לילדים בעלי היפרלקסיה מדווחים על ידיעת כל האלף בית, לפעמים בשפות שונות כבר מגיל שנתיים. תופעה זו הולכת ונהיית מדהימה כאשר רואים כי הילד לומד לקרוא מספרים, טלוויזיה ומחשב כבר בגילאי הגן המוקדמים. את לימוד הקריאה, הילדים לומדים מעצמם מתוך האובססיביות המאפיינת אותם.

לפעמים מאובחנת רק היפרלקסיה, ואז הילד יראה כבעל מאפיינים אוטיסטים עד גיל 5-6. בעזרת יכולת זו, ממליצים המומחים לטפל בבעיית התקשורת, למשל ההמלצה הינה לרשום בכל מקום אליו הילד הולך את הפעילות הנדרשת לביצוע. מכיוון שפעולת הקריאה וההבנה קלות יותר לילדים אלה, מאשר פעולת השמיעה להסבר המילולי, הילד לומד את חיי היום יום דרך מקום נוח וברור יותר.

אוטיזם

אוטיזם הינו הפרעה התפתחותית המתבטאת בעיקר בתחום השפה והתקשורת, יכולות חברתיות ירודות ותבניות התנהגות אובססיביות. כיום ידוע כי הפרעות אלו ואחרות משתנות עם הגיל וההתפתחות, ונמצאות בדרגות חומרה שונות ומגוונות, לכן נהוג לדבר על בעיה בספקטרום האוטיזם או הפרעה התפתחותית מקפת (PDD).

הקבוצה יכולה לרכז בתוכה מגוון לקויות, מפיגור שכלי והפרעות תקשורת ועד ילדים בעלי רמת משכל ממוצעת ואף למעלה מזה ללא בעיות שפה. למרות המחקרים הרבים, לא ידועות הסיבות לאוטיזם יותר ממה שהיה ידוע בעבר.

כיום, עם האפשרות לאבחון אוטיזם בגיל צעיר, ילדים אלה יכולים ליהנות ממגוון הטיפולים, מתקווה ולפעמים אף מתוצאות התפתחותיות משמעותיות. לפעמים מתגלות בילדים אלה יכולות קוגניטיביות מפתיעות כמו היפרלקסיה.

מהות ההיפרלקסיה והטיפול בה

תכונה זו של לימוד קריאה בגיל צעיר מתאפשרת הודות לזיכרון צילומי ומשיכת הילדים לסמלים (מספרים) ואותיות, זאת למרות שיכולת השיחה והדיבור מתאפיינת ברמה נמוכה. בדרך כלל היפרלקסיה תופיע אצל ילדים הנמצאים על רצף ה- PDD בתפקוד גבוה.

מטפלים רבים חלוקים בדעתם לגבי דרכי הטיפול בהיפרלקסיה. יש הגורסים כי אין למלא את מוחו של הילד בפרטים לא רלוונטיים, גם אם היה רוצה בכך, מכיוון שזה אינו תורם לקידום יכולותיו וקשריו החברתיים. מן העבר השני, ישנם מטפלים אשר משתמשים ביכולת גבוהה זו בכדי ללמד תבניות עבודה, סדר וארגון בחיי הילד.

הקריאה המוקדמת יכולה לעזור לילד בפן הרגשי, דווקא מהיותו חזק ומבין בתחומים אשר בני גילו עוד לא למדו. המחשב, אשר מהווה, פעמים רבות, כלי ללימוד הקריאה אפשר להשתמש ככלי טיפולי מגשר בין הילד לחבריו, שליחת אימיילים ולימוד חוקים חברתיים (כמו למשל תורות).

אבחון היפרלקסיה

ישנם מספר תסמינים אשר על פי חומרתם ותדירות הופעתם, תיקבע האבחנה:

  • יכולת מוקדמת לקרוא. יכולת זו אינה צפויה לגיל ההתפתחותי.
  • כישרון בולט קוגניטיבי, על רקע חוסר בכישורים אחרים, למשל תקשורתיים.
  • קושי משמעותי בהבנת השפה המדוברת.
  • קושי חברתי משמעותי אשר פוגם באינטראקציה הבין אישית.
  • פחדים ספציפיים או יוצאי דופן.
  • קיבעון ואובססיה לאותיות ומספרים.
  • הדהוד על מילה או משפטים שנאמרים.
  • שינון משפטים, גם אם תוכנם לא מובן.
  • צורך עז לשמור על השגרה וקושי במעברים. .

פעמים רבות, הילדים נראים כבעלי התפתחות תקינה עד גיל 18-24 חודשים ולאחר מכן עלולה להיות רגרסיה. כמו כן, הילד נראה פעמים רבות כמקשיב סלקטיבי, מתקשה בהבנת מושגים מופשטים ומתקשה בכל השאלות של ה WH- כלומר שאלות "מה", "למה", "מי" ו"איפה".

לפעמים, האבחנה לא תהיה ברורה או מבלבלת על ידי המומחים השונים, וזאת מכיוון שגם בספרות, לא ברורה הגדרת ההיפלקסיה כהפרעה או תופעה נפרדת או כחלק משלל תופעות האוטיזם.

אוטיזם אונליין