תקשורת טובה יותר עם אוטיסט/ית: רצוי ואפשרי!

לאורך 20 השנים האחרונות חלה עלייה מתמדת בהיקף המאובחנים עם אוטיזם בקרב ילדים ומבוגרים כאחד. המודעות הגדלה לנושא הביאה להרחבתכך תיצרו תקשורת טובה עם האוטיסט/ית השירותים החיוביים והזכויות הניתנים לאוכלוסייה חשובה זו, אם כי הסיוע הניתן ברמת המאקרו לא תמיד מספיק. כל אחת ואחד מאיתנו, גם מי שאין לו ילד.ה מאוחנ/ת, רצוי שיכיר בדיוק מהן דרכי התקשורת המיטביות עם האוטיסט או האוטיסטית, מה שיקל על מיצוי מלוא הפוטנציאל הרחב שיש להם ועל שילובם המיטבי בחברה, בקהילה ובמרקם החיים. בסקירה שלפניך נציג כמה טיפים מועילים וחשובים, שישפרו פלאים את התקשורת שלכם עם כל אדם המאובחן עם אוטיזם.

אוטיזם אינה מחלה והאוטיסט/ית אינה/ו חולה

אחת הטעויות היותר נפוצות שנהוג לעשות היא לשכוח שעומד מולנו אדם זהה לנו לחלוטין, ולהתייחס אל האוטיסטי כמי שסובל ממחלה – אוטיזם הוא לא מחלה.

יחס שגוי ומפלה מראש עלול לפגוע באותו אדם וביכולת שלכם לתקשר עמו. זכרו שלמרות שהמוח של ילדים ומבוגרים על הרצף האוטיסטי פועל בצורה שונה, בתחומים רבים היכולות שלהן דומות או אפילו עולות על אלה של אחרים. מעבר לכך חשוב לזכור כי אוטיסטים הנם לרוב אנשים בעל רגישות גבוהה.

לכן חשוב לדבר לאנשים על הספקטרום האוטיסטי כפי שמדברים לכל אדם אחר, גם אם רצוי להמעיט במידה מסוימת בסלנג, בהבעות פנים מיוחדות וברמת הטונים בהם אנו עושים שימוש.

חשוב גם לזכור כי רבים מהמאובחנים על הרצף האוטיסטי מתקשים ביצירת קשר עין ויש לגלות לכך הבנה ולהיות מוכנים לתקשורת ללא מבטים ישירים.

אנשים המאובחנים אם אוטיזם זקוקים לעיתים לרמת ריכוז גבוהה במיוחד כדי ליצור קשר עין, וכשאין קשר עין במהלך השיחה, דעתם מוסחת בקלות רבה מנושא השיחה ומהאדם המשוחח עמם.

נסו לראות האם האדם שמולכם אכן מעדיף מבט ישיר בעיניים, מכיוון שיש מקרים בהם האדם ינסה להימנע מקשר עין בכל מחיר וזה יכול להיות בסדר גמור כל עוד מקפידים על המשך שיחה רציפה.

צריך סבלנות

סבלנות היא מצרך חשוב ויקר לכל אחת ואחד מאיתנו ועל אחת כמה וכמה בעת תקשורת עם אדם אוטיסט. ניתן לתקשר עם אוטיסטים בצורה מצוינת ולהבין אותם באופן מלא, גם אם ברמה המעשית יכול להיות שהם יידרשו לפרקי זמן ארוכים יותר כדי לעכל את המלל שלכם ולהגיב בהתאם.

רצוי להתעזר בסבלנות ולא לקטוע להם את חוט המחשבה ובוודאי שלא להפסיק ולקטוע אותם, גם עם התגובה / התשובה מתעכבת ולעיתים צריך לעודד אותם לענות ולהמשיך בשיחה.

זכרו כל העת כי אוטיסטים יכולים לעשות דברים בצורה אחרת מזו שאנו רגילים או מזו הנראית לנו נורמטיבית.

קחו בחשבון שייתכנו דברים, מילוליים או בלתי מילוליים, שתתקשו להבין. ניתן להתעכב על אותם דברים, אבל לא בהכרח ובכל מחיר. יש מקרים בהם כדאי "לדלג" כדי לשמור על רצף שיחה, או לא לפגוע בביטחון העצמי של האדם הניצב מולכם ומנסה לבטא את עצמו חרף הקשיים שהוא סובל מהם.

לבסוף, זרמו והתאימו עצמכם לנושאי שיחה

אנשים עם אוטיזם נוטים לסגל לעצמם תחומי עניין מאד ספציפיים ולעסוק בהם כמעט באובססיביות סביב השעון, לעיתים אפילו למשך שעות ארוכות בכל יום מחדש ובעניין רב.

במהלך שיחה ותקשורת עם אדם אוטיסט, רצוי להכיר את אותם נושאים שמעניינים אותו או אותה ולנסות לתת להם ביטוי מהותי בזמן השיחה – זה בהחלט יעודד את האוטיסט/ית לשוחח אתכם. לפי מספר מחקרים שעסקו בנושא אוטיזם הרי ששיחה המשלבת בתוכה אלמנטים מהעולם המוכר והקרוב לאוטיסט/ית תוביל כמעט תמיד לשיפור משמעותי של היכולת לתקשר ולשוחח עם האוטיסט/ית לאורך זמן.

חשוב לזכור כי ניתן לשוחח ולתקשר עם ילד אוטיסט כמו גם לרכוש את אמונו ולעזור לו לתקשר עמנו, אם רק נגלה מעט יותר רגישות כלפיו וננסה לעורר שיח בנושאים הקרובים אליו.

הבסיס לתקשורת טובה יותר עם ילדים ומבוגרים המאובחנים עם אוטיזם הנו בגילוי רגישות, סבלנות ובשיחה על נושאים הקרובים לעולמו, ולו על מנת לדובב אותו ולגרום לו להתחבר אליך ולסמוך עליך.

מקורות ולקריאה נוספת:
Read This If You Don't Know How to Talk to Someone Who Has Autism – Healthline
How to Talk About Autism – Ambitious About Autism

אולי יעניין אותך גם: שילוב אוטיסטים בכיתה רגילה

אוטיזם אונליין