טיפול באוטיזם בעזרת מוזיקה

חשוב שכל הורה לילד.ה שאובחנ/ה על הספקטרום האוטיסטי יכיר מקרוב את הייתרונות הרבים של הטיפול באמצעות מוזיקה עבור הילדים, כבר החל מגיל שנתיים והלאה, אל תוך גיל ההתבגרות.

טיפול באומנויות בכלל ובאמצעות מוזיקה בפרט, הנו טיפול יעיל ואפקטיבי גם עבור ילדים שאובחנו על הספקטרום האוטיסטי.

מחקרים רבים הוכיחו, לאורך השנים, כי במקרים רבים ניתן לרתום את חושיהם המפותחים של הילדים האוטיסטים, לטובת טיפול והקלה על תסמיני האוטיזם הנפוצים.

תרפיה באמצעות מוזיקה מסייעת ליצור תקשורת שאינה בהכרח מילולית ונותנת לילד.ה במה לביטוי עצמי.

תרפיה במוזיקה לטיפול באוטיסטים

תרפיה במוזיקה היא בין הטכניקות הטיפוליות שנמצאו יעילות לטיפול בילדים אוטיסטים. על רקע הליקויים התקשורתיים והחברתיים באוטיסטים, פונים לאפיק תקשורת אלטרנטיבי, שלא דורש בהכרח יכולת מילולית.

בעזרת המוזיקה ניתן להרגיע את המטופל מצד אחד, אך גם לסייע לו להביע רגשות מגוונים ולפתח את היכולות האישיות באופן מרשים מצד שני.

בנוסף לכך, ניתן באמצעות הנגינה לשפר את המוטוריקה העדינה והגסה של הילד.ה ולהקנות עקרונות רבים בתחום התקשורת הבינאישית. יש להבין כי המוזיקה עצמה היא לא המטרה של הטיפול והמטפל לא בהכרח מלמד את המטופל את רזי המוזיקה. המוזיקה היא למעשה הכלי הטיפולי או האמצעי בעזרתו משיג המטפל את המטרות השונות של הטיפול.

הטיפול במוזיקה מתאים לא רק לאוכלוסיית האוטיסטים אלא לכל אדם החל מגיל שלוש ומעלה כאשר בדרך כלל המגיעים לטיפול במוזיקה סובלים מקושי מסוים בתחום הפיזי, התקשורתי, הנפשי, ההתנהגותי, הרוחני, השכלי או החברתי.

הטיפול בילדים האוטיסטים יכול לסייע לרבים מהם בכל רמת תפקוד ובמגוון דרכים, כפי שנסביר מיד.

יתרונות ברורים עבור הילד.ה שלך

לפניך הסבר קצר על כמה מהנושאים החשובים, שיעזרו להכיר מקרוב יותר את יתרונות השיטה.

אינטראקציה חברתית: הפעילות במוזיקה מסייעת ביצירת חיבור חברתי עם מורים, מוזיקאים וילדים אחרים. הפעילות המגרה את החושים, בחברת מבוגר ובחברת ילדים, מסייעת לשפר את היכולת לתקשר, גם עבור ילדים המתקשים לדבר. האינטראקציה החברתית המלווה בגירוי המוזיקלי, מסייעת לרבים מהילדים המטופלים בפן החברתי.

מיומנויות תקשורת: השימוש במוזיקה יכול לעזור לילדים האוטיסטים לשפר את היכולת שלהם לבטא רגשות ותחושות, לשחרר לחצים ולתקשר, גם בדרך שאינה בהכרח מילולית. במקרים שבהם לילדים בעיות שפה וקשיים בדיבור, התרפיה במוזיקה חשובה במיוחד. שורה של מחקרים הוכיחו כי לרבים מהילדים האוטיסטים קל יותר להביע תחושות באמצעות צלילים, מקום שאדם שאינו מאובחן בדרך כלל היה מסביר את תחושותיו במילים.

התפתחות חושית: החשיבות הרבה של המוזיקה בטיפוח החושים מוכרת לכולנו ובמקרים של ילדים אוטיסטים, יש למוזיקה תפקיד חשוב עוד יותר. הטיפול בילד.ה עוזר מאד לפתח את חוש השמיעה ומסייע ללמוד להקשיב ולהסתגל לצלילים מגוונים ולעוצמת קול משתנה. השימוש בכלי הנגינה עוזר לפתח את חוש המישוש והראיה. השימוש במיתרי הקול לשירה מסייע לשיפור הבעה בעל פה ועוד.

הבעה ויצירת מוזיקה: הילדים המטופלים זוכים באפשרות ליצור מוזיקה באמצעות כלי נגינה, הקול שלהם או כלים אלקטרוניים מגוונים. המטופלים יכולים להביע את עצמם בחופשיות, בהתאם ליכולת האישית המתפתחת, בתוך העולם המוזיקלי ובכלל זאת: ליצור מנגינות, לתופף על תופים וכלי הקשה מגוונים, לצלצל בפעמונים ואפילו לחבר יצירות ומבנים מוזיקליים מורכבים. תהליך זה מסייע ומעודד הבעה עצמית ומוביל לתחושת סיפוק וחוויה מיידית עבור הילד.ה.

כלי נגינה: לילדים האוטיסטים ניתנת הזדמנות לנגן על כלי נגינה רבים ומגוונים. במסגרת הטיפול ניתן להתנסות בעשרות כלי נגינה שונים ולעיתים להתמקד בכלי אחד או יותר, המתאימים במיוחד לילד.ה שלך. השימוש בכלי הנגינה מסייע לילדים בשיפור המוטוריקה והמוטוריקה העדינה בצורה מופלאה. כמו כן, הורים לילדים אוטיסטים המטופלים באמצעות מוזיקה במשך תקופות ארוכות מספרים על שיפור ניכר בזיכרון לטווח ארוך וביכולת להתרכז. מעבר לכל אלה – השימוש בכלי הנגינה, ממש כמו אצל כל אחד ואחת מאיתנו, מאפשר לילד.ה להיות יצירתי/ת.

שירה ומיומנויות שפה: הטיפול במוזיקה הוכח כמסייע בשיפור כישורי שפה של ילדים אוטיסטים. באמצעות שירה, הילדים לומדים טכניקות נכונות להפעלת מיתרי הקול בדיבור ושירה. הילדים לומדים לנשום נכון ולכוון את הקול בהתאם למוזיקה. הטיפול מאפשר ללמוד ולאמץ טכניקות הגיה נכונות ותורם ליכולת של הילד.ה לבטא רגשות דרך המילים והקול.

איך בוחרים איפה לטפל בילד.ה?

חלק מהותי מהצלחת הטיפול, במקרה זה, תלוי בקשר המיוחד שבין הילד.ה לבין המטפל/ת, לכן חשוב להכיר ולפגוש כמה וכמה מטפלות ומטפלים, ולהתרשם מהקשר הראשוני בין הילד.ה לגורם המטפל. שימו לב, לפעמים ידרשו כמה מפגשים על מנת ליצור קשר מובחן ולקבל החלטה לגבי זהות המטפל.

ישנם בישראל מספר מכוני טיפול המציעים תרפיה במוזיקה לילדים אוטיסטים וכך גם מספר מטפלים פרטיים, בעלי ניסיון ויידע רב בתחום.

קריאה נוספת: רכיבה טיפולית לילדים אוטיסטים

אוטיזם אונליין