שילוב אוטיסטים בצבא

אנשים בעלי לקויות ומוגבלויות שונות צריכים להקדיש מאמצים כפולים ומכופלים על מנת לקבל מהסביבה יחס מקבל ושוויוני. כחלק מהמגמה הראויה של שילוב אנשים בעלי מוגבלויות ולקויות שונות בחברה, ניתן לראות יותר ויותר מאובחנים עם אוטיזם שמצליחים להתגבר על כל המכשולים, להתגייס ולשרת בצבא ההגנה לישראל. הכירו את תוכנית "תתקדמו" של הצבא הנפלא שלנו.

תתקדמו BY צה"ל

תוכנית תתקדמו של צה"ל נועדה לצורך עידוד אנשים על הספקטרום האוטיסטי להתגייס לשירות צבאי, ככל בני גילם. התוכנית המבורחת זוכה לתמיכה ציבורית נרחבת ומציגה תוצאות מופלאות.

הצבא שלנו מתגאה בכך שתתקדמו הנה התוכנית המושקעת ביותר שפותחה במדנית ישראל עבור ולמען האנשים על הספקטרום האוטיסטי. למידע נוסף אודות תתקדמו לחצו כאן

מיון והכנה לשירות

לקראת גיל הגיוס, מקבלים שלטונות הצבא מביטוח לאומי מידע לגבי צעירים שאובחנו על הרצף האוטיסטי. זהו למעשה השלב הראשון בתהליך המיון, במסגרתו נבחנת מידת יכולתם לשרת בצבא. אלא שמוכרים כבעלי תפקוד בינוני או נמוך לרוב יקבלו פטור משירות צבאי.

אחרים עשויים לקבל בהמשך פטור, לאחר החלטה של וועדה רפואית בעניינם או שיוכלו לקבל אישור לשרת בצה"ל. יש לציין שבמידה ומקבלים פטור – אפשר בהחלט להגיש בקשה להתנדב ואכן – בכל שנה יותר ויותר צעירים המאובחנים עם אוטיזם בוחרים להתנדב לצבא.

רוב המועמדים שנמצאים מתאימים לשירות צבאי יקבלו זימון לוועדה רפואית. במועד ההגעה לוועדה הרפואית עם המועמד/ת לשירות, חשוב להכין ולהציג מסמכים עדכניים המעידים על יכולת התפקוד הכללית והתפקוד החברתי, בפירוט רב ככל שניתן.

בעלי אוטיזם בתפקוד גבוה מאוד עשויים להתגייס לצה"ל בתהליך הדומה לחיילים מן השורה. הם יעברו שורה של מבחנים וראיונות לצורך קביעת התאמתם לשירות בתפקידים שונים.

חשוב לדעת כי גם עבור המועמדים לשירות צבאי שהנם בעלי יכולת תפקוד נמוכה יותר, יש מגוון אפשרויות להתגייס, לשרת בצבא ולתרום ותוך כדי כך, להשתלב בחברה בתפקידים משמעותיים.

תוכנית מיוחדת בשיתוף עמותת אפ"י מסייעת לשילובם בצבא של צעירים שאובחנו על הרצף האוטיסטי, לרבות בעלי אספרגר. מדובר בהכנה בקבוצות קטנות, לקראת שלב הראיונות והמבחנים, הקניית מיומנויות והיכרות עם הצפוי בצבא.

תוכנית ההכנה נמשכת על פני 3 חודשים, פעמים בשבוע. שם התוכנית – "תוכנית חיבורים" וכדי לקחת בה חלק יש ליצור קשר עם העמותה ולהציג מסמכי אבחון.

צה"ל בהחלט מכיר בכך שגם צעירים על הרצף האוטיסטי יכולים לשרת שירות משמעותי, ובתפקידים חשובים. עבור אוטיסטים רבים, שירות צבאי בתפקידים משמעותיים עשוי להקל על השתלבות בחברה גם לאחר השירות הצבאי, שכן הם משתחררים כבעלי ניסיון בתפקידים שיכולים לסייע רבות בהשתלבות מהירה בשוק העבודה האזרחי.

אוטיסטים בשירות חייל המודיעין

בשנים האחרונות הותר לפרסום כי ישנם אוטיסטים שלא רק עברו את הדרך הארוכה והצליחו להתגייס לצבא אלא גם מצאו את דרכם ליחידות שחלקן סודיות ומסווגות.

בחיל המודיעין למשל, נדרשים חיילים שמסוגלים לעבור על מסמכים רבים ועל צילומי אוויר, על מנת לאתר בהם סימנים שיכולים להיות מאוד מינוריים. לצורך התפקיד נדרש החייל להיות לא רק בעל עיניים חדות אלא גם בעל סבלנות ותשומת לב יוצאים מהכלל.

מכיוון שדווקא בעלי אוטיזם ידועים כבעלי יכולת גבוהה בהרבה מהממוצע לשים לב לכל מיני שינויים קטנים, הרי שיש להם פוטנציאל להצליח גם בתפקידים שהחייל מהשורה יתקשה לבצע.

מעבר לכך, אוטיסטים רבים המגיעים לגיל גיוס מתגלים כבעלי יכולות תכנות ופיתוח יוצאות דופן, ורבים מהם מוצאים את דרכם ליחידות סודיות שעוסקות בתחומי הסייבר ובניית אלגוריתמים מתקדמים.

קריאה נוספת: גיוס לצה"ל במסגרת תוכנית תתקדמו

אוטיזם אונליין